Close Menu
  • Wiadomości
  • Polityka
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Finanse
  • Klimat
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Więcej
    • Komunikat Prasowy
    • Światowe Trendy
What's Hot
Wykopali dinozaura i przecierali oczy. W kamieniu odcisnęło się coś jeszcze

Wykopali dinozaura i przecierali oczy. W kamieniu odcisnęło się coś jeszcze

25 czerwca, 2026
Warszawa ciągnie rynek mieszkań. W innych miastach spadki sprzedaży – Biznes Wprost

Warszawa ciągnie rynek mieszkań. W innych miastach spadki sprzedaży – Biznes Wprost

25 czerwca, 2026
Zaskakująca decyzja FIFA ws. flag LGBT. Mecz poprowadzą Polacy

Zaskakująca decyzja FIFA ws. flag LGBT. Mecz poprowadzą Polacy

25 czerwca, 2026
Facebook X (Twitter) Instagram
Właśnie w
  • Wykopali dinozaura i przecierali oczy. W kamieniu odcisnęło się coś jeszcze
  • Warszawa ciągnie rynek mieszkań. W innych miastach spadki sprzedaży – Biznes Wprost
  • Zaskakująca decyzja FIFA ws. flag LGBT. Mecz poprowadzą Polacy
  • Polskie MSZ odcina się od mera Lwowa. „Andrij Sadowy nie jest gościem”
  • Zakaz patostreamingu. Decyzja Senatu po akcji Polsat News
  • Cieśnina Ormuz. Incydent na morzu. Pocisk trafił w statek
  • Koty także zapadają na demencję. To szansa na leczenie ludzi
  • ZUS z ważnym przypomnieniem ws. 800 plus. Rodzice mają tylko kilka dni – Biznes Wprost
  • Polityka Prywatności
  • Skontaktuj się z nami
  • Warunki Usługi
Nowiny PressNowiny Press
Biuletyn
  • Wiadomości
  • Polityka
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Finanse
  • Klimat
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Więcej
    • Komunikat Prasowy
    • Światowe Trendy
 Pogoda Login
Nowiny PressNowiny Press
Strona Główna » Szpital Południowy. Jolanta Sobierańska-Grenda zabrała głos. „Przestrzegam”
Polska

Szpital Południowy. Jolanta Sobierańska-Grenda zabrała głos. „Przestrzegam”

PersonelPersonel25 czerwca, 2026
Facebook Twitter WhatsApp Telegram Pinterest Email VKontakte Copy Link
Szpital Południowy. Jolanta Sobierańska-Grenda zabrała głos. „Przestrzegam”

  • Minister zdrowia poinformowała o pracach nad rozwiązaniami dotyczącymi wynagrodzeń w ochronie zdrowia.

  • W Szpitalu Południowym oraz innych placówkach wszczęto kontrole związane m.in. funkcjonowaniem oddziałów ratunkowych.

  • Prokuratura prowadzi dwa śledztwa w sprawie Szpitala Południowego, w tym dotyczące oszustwa i nadużycia uprawnień.

  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii, otwiera się w nowym oknie

– Chce wyraźnie i jasno zakomunikować, że wszystko co może podważać zaufanie i poczucie bezpieczeństwa pacjentów do systemu ochrony zdrowia powinno być wyjaśnione w sposób bardzo rzetelny i bardzo dokładny – zadeklarowała Jolanta Sobierańska-Grenda.

Minister zdrowia przypomniała, że pierwszą kontrolę po wybuchu afery w związku ze Warszawskim Szpitalem Południowym zlecił prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Ministerstwo Zdrowia zleciło też kontrolę konsultantowi krajowemu ds. medycyny ratunkowej, która dotyczyła przypadków medycznych. Za pośrednictwem wojewody mazowieckiego taką kontrolę będzie prowadził wojewódzki konsultant – zaznaczyła szefowa resortu.

– Równocześnie, zgodnie z poleceniem premiera, współpracujemy z Ministerstwem Sprawiedliwości w zakresie wypracowania takich procedur, przepisów i regulacji, które zapewnią transparentność pacjentów w dostępie do publicznej ochrony zdrowia – podkreśliła Sobierańska-Grenda.

Szpital Południowy. „Na stole mamy szereg rozwiązań”


– Bardzo przestrzegam przed generalizowaniem i przenoszeniem tego na pracę innych SOR-ów, podmiotów lecznicy, lekarzy, pielęgniarek, ratowników, zespołów medycznych – wzywała minister.

Wskazała, że zadaniem resortu będzie po zebranych wynikach przygotowanie pakietu legislacyjnego i zmian systemowych.

– Na stole mamy szereg rozwiązań. Te rozwiązania dotyczą budzących emocje wynagrodzeń. Ustawa, która będzie umożliwiała gromadzenie danych o wynagrodzeniach medyków za pomocą numeru PESEL w pewnym stopniu pozwoli zbudować nam obraz faktycznych zarobków w ochronie zdrowia – zauważyła szefowa resortu zdrowia.

Minister zdrowia o kolejnych krokach. Wskazała na kominy płacowe


Sobierańska-Grenda poinformowała, że od lipca będą obowiązywały przepisy, które spowodują, że podmioty lecznicze należące do sektora finansów publicznych będą raportowały zawierane umowy do Centralnego Rejestru Umów.

– Mamy projekt, w którym chcemy zrównać nie tylko te podmioty, które należą do sektora finansów publicznego. Również będziemy procedowali zmiany, które będą miały na celu transparentność i ujawnienie postępowań konkursowych, które prowadzimy w trybie ustawy o działalności leczniczej. Tutaj chcemy żeby wszystkie podmioty lecznicze, które pracują w oparciu kontrakt z NFZ przedstawiały wyniki konkursu, ale również z wskazaniem na jakich zasadach ten konkurs dana osoba wygrała – wyjaśniła szefowa resortu zdrowia.

Sobierańska-Grenda podkreśliła, że „ta transparentność pozwoli, byśmy wiedzieli, że w danym podmiocie zarząd szpitala zdecydował się na osoby o najlepszych kwalifikacjach, ale i w najkorzystniejszej ofercie jeśli chodzi o wysokość wynagrodzenia”.

– Z pełną świadomością i stanowczością chcę podkreślić, że bardzo nam zależy na tym, by zlikwidować kominy płacowe – wskazała minister. – Mam nadzieję, że w tej chwili starczy nam wszystkim konsekwencji w tym, żebyśmy stworzyli dialog, w którym będzie to możliwe – dodała. Minister mówiła, że w resorcie zgromadzonych jest „sporo” propozycji w tym zakresie.

– Na stole są ograniczenia kwotowe czy procentowe wartości kontraktów przekazywanego z NFZ do podmiotów leczniczych i ograniczenie możliwości wydatkowania puli na wynagrodzenia w danej jednostce – tłumaczyła.

Sobierańska-Grenda nawiązując do dotacji do budżetu NFZ podkreśliła, że „musi mieć pełne przekonanie, że te pieniądze trafiają na leczenie pacjentów”. – Nie może być tak, że dokładamy miliardów do NFZ nie mając wpływu na to, jak te pieniądze są wydatkowane – zaznaczyła.

Afera wokół Szpitala Południowego. W tle sprawa Dawida Kacprzyka


W poniedziałek Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła dwa śledztwa dotyczące Szpitala Południowego. Jedno dotyczy podejrzenia oszustwa na kwotę ponad pół miliona złotych, drugie możliwego nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, m.in. w związku z zasadami triażu pacjentów na SOR.

Śledztwa w sprawie Szpitala Południowego to pokłosie publikacji portalu zero.pl. Według ustaleń Dawid Kacprzyk pełnił funkcję koordynatora SOR w Warszawskim Szpitalu Południowym, będąc w trakcie specjalizacji z anestezjologii, czyli – jak wskazywano – bez wystarczających uprawnień do zajmowania takiego stanowiska. Lekarz był jednocześnie radnym KO stołecznego Ursusa i – jak podawano – w ubiegłym roku zarobił około 1,6 mln złotych.

Według dziennikarskich ustaleń na prowadzonym przez Kacprzyka oddziale politycy Koalicji Obywatelskiej mieli być przyjmowani bez kolejki, a kompleksowe badania miały być im wykonywane niemal bezpośrednio po dokonaniu przez nich rejestracji.

Ujawniono też informacje, że na SOR tej placówki miało dochodzić do nieprawidłowości w wykonywaniu procedur medycznych, a skutkiem części błędów miały być ciężkie powikłania, a nawet zgony pacjentów.

Kacprzyk zrezygnował z członkostwa w Koalicji Obywatelskiej i mandatu radnego Ursusa. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odwołał zarząd i radę nadzorczą Szpitala Południowego, a funkcję prezes zarządu objęła Aneta Gomółka-Siembora. W placówce kontrole prowadzą m.in. NFZ, stołeczny ratusz i Państwowa Inspekcja Pracy.

Ministerstwo Zdrowia zleciło wojewodzie mazowieckiemu oraz konsultantowi krajowemu w dziedzinie medycyny ratunkowej kontrolę w SOR-ach Szpitala Południowego i Szpitala Bródnowskiego, obejmującą m.in. przypadki zgonów pacjentów podczas pobytu na oddziałach ratunkowych. Kontrolę dotyczącą ochrony danych osobowych zapowiedział również Urząd Ochrony Danych Osobowych.

W środę podczas wywiadu w Kanale Zero były ordynator chirurgii Szpitala Południowego lekarz Emil Jędrzejewski postawił wobec Kacprzyka poważne oskarżenia. W środę został wezwany na przesłuchanie do prokuratury, gdzie nie odpowiedział na pytania śledczych. Poprosił o udział pełnomocnika.

Po wywiadzie z kolei oświadczenie wydał sam Dawid Kacprzyk, który ocenił, że Jędrzejewski sformułował wobec niego „nieprawdziwe i krzywdzące” informacje. Pełnomocnik Kacprzyka Jacek Dubois potwierdził, że do właściwego sądu trafi w najbliższym czasie prywatny akt oskarżenia w tej sprawie.


Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Telegram WhatsApp Email

Powiązane Wiadomości

Zakaz patostreamingu. Decyzja Senatu po akcji Polsat News

Zakaz patostreamingu. Decyzja Senatu po akcji Polsat News

Uderzenie pioruna we Wrocławiu – Wydarzenia w INTERIA.PL

Uderzenie pioruna we Wrocławiu – Wydarzenia w INTERIA.PL

Szpital Południowy. Dr Emil Jędrzejewski medialnie oskarża. Lekarze komentują

Szpital Południowy. Dr Emil Jędrzejewski medialnie oskarża. Lekarze komentują

Pogoda stawia na rekordowy upał. Nadchodzi 40 stopni w cieniu

Pogoda stawia na rekordowy upał. Nadchodzi 40 stopni w cieniu

Konflikt Ukrainy z Polską. Rząd Tuska pod ścianą. Czas na kluczową decyzję

Konflikt Ukrainy z Polską. Rząd Tuska pod ścianą. Czas na kluczową decyzję

Sprawa „Skóry”. Sąd Najwyższy podjął decyzję. Koniec sprawy zabójstwa Katarzyny Z

Sprawa „Skóry”. Sąd Najwyższy podjął decyzję. Koniec sprawy zabójstwa Katarzyny Z

Katastrofa lotnicza w Warszawie. Awionetka stanęła w płomieniach

Katastrofa lotnicza w Warszawie. Awionetka stanęła w płomieniach

Afera w Szpitalu Południowym. Rafał Trzaskowski zabrał głos

Afera w Szpitalu Południowym. Rafał Trzaskowski zabrał głos

Google „preferowane źródła” – jak dodać Interia Wydarzenia i znajdować artykuły wyżej w wynikach?

Google „preferowane źródła” – jak dodać Interia Wydarzenia i znajdować artykuły wyżej w wynikach?

Wybór Redaktora

Warszawa ciągnie rynek mieszkań. W innych miastach spadki sprzedaży – Biznes Wprost

Warszawa ciągnie rynek mieszkań. W innych miastach spadki sprzedaży – Biznes Wprost

25 czerwca, 2026
Zaskakująca decyzja FIFA ws. flag LGBT. Mecz poprowadzą Polacy

Zaskakująca decyzja FIFA ws. flag LGBT. Mecz poprowadzą Polacy

25 czerwca, 2026
Polskie MSZ odcina się od mera Lwowa. „Andrij Sadowy nie jest gościem”

Polskie MSZ odcina się od mera Lwowa. „Andrij Sadowy nie jest gościem”

25 czerwca, 2026
Zakaz patostreamingu. Decyzja Senatu po akcji Polsat News

Zakaz patostreamingu. Decyzja Senatu po akcji Polsat News

25 czerwca, 2026
Cieśnina Ormuz. Incydent na morzu. Pocisk trafił w statek

Cieśnina Ormuz. Incydent na morzu. Pocisk trafił w statek

25 czerwca, 2026

ostatnie artykuły

Koty także zapadają na demencję. To szansa na leczenie ludzi

Koty także zapadają na demencję. To szansa na leczenie ludzi

25 czerwca, 2026
ZUS z ważnym przypomnieniem ws. 800 plus. Rodzice mają tylko kilka dni – Biznes Wprost

ZUS z ważnym przypomnieniem ws. 800 plus. Rodzice mają tylko kilka dni – Biznes Wprost

25 czerwca, 2026
Atak nożownika w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Napastnik zatrzymany

Atak nożownika w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Napastnik zatrzymany

25 czerwca, 2026
Facebook X (Twitter) Pinterest TikTok Instagram
2026 © Nowiny Press. Wszelkie prawa zastrzeżone.
  • Polityka Prywatności
  • Warunki Usługi
  • Skontaktuj się z nami

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

Sign In or Register

Welcome Back!

Login to your account below.

Lost password?