Rozmowy w szwajcarskim Buergenstock nad Jeziorem Czterech Kantonów trwały kilkanaście godzin. Mediatorzy ocenili, że spotkanie przebiegało w pozytywnej i konstruktywnej atmosferze, a jego rezultatem było wyznaczenie dalszego trybu negocjacji technicznych.
Trzy zespoły mają pracować nad końcowym porozumieniem
W trakcie sesji powołano Komitet Wysokiego Szczebla, który ma sprawować polityczny nadzór nad mediacją. Utworzono również grupy robocze zajmujące się programem nuklearnym, sankcjami oraz monitorowaniem i rozstrzyganiem sporów.
Osobnym elementem porozumienia jest komórka dekonfliktowa z udziałem USA, Iranu, Libanu i państw pośredniczących. Jej zadaniem ma być nadzorowanie przestrzegania zakończenia operacji wojskowych w Libanie.
Mediatorzy przekazali, że Komitet Wysokiego Szczebla uzgodnił mapę drogową prowadzącą do zawarcia końcowego porozumienia w ciągu 60 dni. Taki termin przewidziano we wstępnej umowie między stronami.
Iran mówi o odmrożeniu aktywów. USA tego nie potwierdzają
Szef irańskiej dyplomacji Abbas Aragczi ocenił, że działania mediatorów przyniosły znaczący postęp w sprawie zakończenia wojny w Libanie. Poinformował też o zawieszeniu sankcji na eksport irańskiej ropy.
„Sankcje na eksport ropy naftowej i produktów petrochemicznych zostały zawieszone, blokada zniesiona, część zamrożonych aktywów uwolniona, a Iranowi uruchomiono szeroko zakrojony plan odbudowy i rozwoju” – napisał Aragczi na platformie X.
Strona amerykańska nie potwierdziła tych informacji. Wiceprezydent USA J.D. Vance zaprzeczał wcześniej, by Iran otrzymał pieniądze. Według niego szacunki dotyczące wartości zamrożonych środków wahają się od 100 do 200 mld dolarów.
Rozmowy o cieśninie Ormuz i programie nuklearnym
Amerykański urzędnik zaangażowany w negocjacje przekazał, że rozmowy dotyczyły mechanizmów mających zapewnić pełne otwarcie cieśniny Ormuz, egzekwowania zawieszenia broni w Libanie oraz wszystkich elementów porozumienia nuklearnego.
– Zamierzamy kontynuować pracę nad każdym z tych zagadnień i wykorzystać dzisiejszą pracę jako punkt wyjścia do dalszych rozmów technicznych – powiedział.
Strony utworzyły również linię komunikacyjną dotyczącą swobodnego przepływu statków przez cieśninę Ormuz. Mechanizm ma służyć unikaniu incydentów i nieporozumień oraz zapewnieniu bezpieczeństwa jednostek handlowych. Rozmowy techniczne mają być kontynuowane przez resztę tygodnia w Buergenstock.
Oskar Górzyński (PAP)


