Polska jest tegorocznym gospodarzem Ukraine Recovery Conference (URC 2026) – dorocznego spotkania przywódców państw wspierających Ukrainę, a także ministrów, inwestorów i przedstawicieli firm zainteresowanych inwestowaniem w odbudowę Ukrainy. Odbędzie się w czwartek i piątek w Gdańsku, a jej organizatorami będą Polska i Ukraina.
Celem Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy jest mobilizacja i skoordynowanie działań służących odbudowie kraju, który od 2022 roku odpiera rosyjską agresję. W poprzednich latach odbywała się Rzymie, Berlinie, Londynie i Lugano.
Po południu premierka Ukrainy Julia Swyrydenko ogłosiła, że stanie na czele delegacji, która weźmie udział w konferencji. Wcześniej oczekiwano, że Kijów będzie reprezentowany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Prezydencki minister: Premier jest upokarzany na arenie międzynarodowej
Szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz napisał we wtorek na portalu X, że zaproszenia na Konferencję do Gdańska były wspólnie podpisane przez premiera Tuska i prezydenta Zełenskiego. Jak informowaliśmy w Gazeta.pl, prezydent Karol Nawrocki nie otrzymał zaproszenia na wydarzenie.
„Obaj mieli więc być gospodarzami i przyjmować gości. Prezydent Ukrainy mimo zaproszenia już gości, rezygnuje z udziału i wystawia tym samym premiera Tuska na pośmiewisko. Nie mam żadnej satysfakcji z tego, że premier Rzeczypospolitej jest upokarzany na arenie międzynarodowej. W przypadku tego premiera nie jest to niestety pierwszy raz” – przekazał Przydacz we wpisie.
Rzecznik MSZ: Nie umniejszajmy obecności premierki Ukrainy
Maciej Wewiór podkreślił tego samego dnia na antenie TVP Info, aby nie umniejszać obecności premierki Ukrainy Julii Swyrydenko na Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy w Gdańsku. Zdaniem rzecznika MSZ udział Swyrydenko jest „potwierdzeniem najwyższego szczebla ze strony ukraińskiej”.
– To nie jest po raz pierwszy, kiedy prezydent Zełenski nie bierze udziału w tej konferencji, bo ona nie jest wyjątkowym wydarzeniem. Po prostu odbywa się w różnych krajach każdego roku – wyjaśnił. Dodał, że nie ma wiedzy na temat ewentualnego udziału Zełenskiego w wydarzeniu w formie zdalnej.
Konferencja na rzecz odbudowy Ukrainy. W planach około 200 umów
Poinformował również, że MSZ na konferencji będzie reprezentował wicepremier, szef resortu Radosław Sikorski. Dodał, że ma on zaplanowane między innymi rozmowy bilateralne. Podkreślił też, że w konferencji weźmie udział około 100 państw, pojawią się przedstawiciele 40 rządów, a podczas wydarzenia zostanie podpisanych około 200 umów, w tym „również będą pieniądze dla polskich firm”.
W tle konferencji toczy się spór o odebranie Zełenskiemu Orderu Orła Białego przez Nawrockiego w związku z nadaniem jednej z ukraińskich jednostek wojskowych nazwy „Bohaterów UPA”.













