Dziennikarze pytali przewodniczącą Polski 2050 i ministerkę funduszy i polityki regionalnej Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz o ocenę decyzji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który nie przyjedzie na organizowaną przez Polskę i Ukrainę Konferencję na rzecz Odbudowy Ukrainy w Gdańsku.
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz skrytykowała Wołodymyra Zełenskiego
– Prezydent [Wołodymyr Zełenski] popełnia ogromny błąd, bo to dzisiaj Ukraina potrzebuje pieniędzy na odbudowę. Sam sobie strzela w stopę, to kolejny błąd po tych poprzednich, gdy absolutnie fałszując prawdę historyczną, gloryfikuje ugrupowanie, które, owszem, kiedyś walczyło z Sowietami, ale przede wszystkim było zbrodniczym ugrupowaniem, dokonującym ludobójstwa na Polakach – powiedziała Pełczyńska-Nałęcz w środę 24 czerwca. Stwierdziła też, że zachowanie Zełenskiego jest „mega niepoważne”.
Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że była przeciw odebraniu Orderu Orła Białego prezydentowi Ukrainy. – To jest skandal, co zrobił Zełenski i mamy prawo oraz powinniśmy to powiedzieć. Ale egzekwowanie tego nie powinno się odbywać kosztem naszego najwyższego odznaczenia – powiedziała. – Ja bym tego nie robiła, ale są twarde rzeczy, w których Polska może Ukrainę postawić pod ścianę, bez uczestnictwa logistycznego, transportowego i ekonomicznego Polski dobrej odbudowy Ukrainy nie będzie – dodała.
Polityczka zaznaczyła jednocześnie, że obecna sytuacja wymaga pragmatyzmu. – Mimo tych ogromnych emocji, zasadnych, mimo oburzenia na zachowanie prezydenta Zełenskiego, pamiętajmy, gdzie jest największy problem – to jest Rosja, tam jest wróg, tam jest wielkie niebezpieczeństwo – powiedziała Pełczyńska-Nałęcz, która w latach 2014-2016 pełniła funkcję ambasadorki RP w Moskwie.
Do Gdańska przyjedzie premierka Ukrainy
Prezydent Karol Nawrocki w ubiegłym tygodniu zdecydował o odebraniu Zełenskiemu Orderu Orła Białego. Było to następstwem decyzji Zełenskiego o nadaniu jednej z jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy imienia „Bohaterów UPA”. W odpowiedzi Zełenski odesłał w sobotę swój order do Warszawy za pośrednictwem firmy kurierskiej.
Premierka Ukrainy Julia Swyrydenko ogłosiła we wtorek, że to ona – a nie prezydent Zełenski – stanie na czele delegacji, która weźmie w tym tygodniu udział w Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy (URC 2026) w Gdańsku. Polska jest tegorocznym gospodarzem tej organizowanej wraz z Ukrainą konferencji, która jest dorocznym spotkaniem przywódców państw wspierających Ukrainę, a także ministrów, inwestorów i przedstawicieli firm zainteresowanych inwestowaniem w odbudowę Ukrainy. Celem konferencji jest mobilizacja i skoordynowanie działań służących odbudowie kraju, który od 2022 r. odpiera rosyjską agresję. W poprzednich latach Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy odbywała się w Rzymie, Berlinie, Londynie i Lugano.













