„Przedstawiciele ukraińskiej władzy odznaczenia polskie oddają lekką ręką, zapominając, że te same ręce były wyciągnięte po pomoc i ta pomoc przyszła z polskich rąk: od rządu polskiego, samorządów, organizacji pozarządowych i milionów Polaków” – napisał w niedzielę 21 czerwca na X Zbigniew Bogucki, szef Kancelarii Prezydenta.
Bogucki zacytował też utwór gen. Ludwika Kropińskiego pt. „O niewdzięczności”: „Stąd się to utworzyła niewdzięczność przeklęta, że ten, co wziął – zapomniał, ten, co dał – pamięta. Oba wielkie przed Bogiem mieliby zasługi, gdyby pierwszy pamiętał, a zapomniał drugi”.
Po decyzji Karola Nawrockiego odznaczeń zrzekli się m.in. Andrij Sybiha i Kyryło Budanow
Karol Nawrocki zdecydował o odebraniu Orderu Orła Białego prezydentowi Ukrainy w piątek. Stało się to po decyzji Zełenskiego ws. nadania jednej z jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy imienia „Bohaterów UPA”. W sobotę prezydent Ukrainy odesłał swój order do Warszawy przez firmę kurierską.
Po decyzji Nawrockiego polskich odznaczeń zrzekli się: minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha, szef Biura Prezydenta Ukrainy Kyryło Budanow, jego zastępca Ihor Żowkwa oraz ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar. Polskie odznaczenie oddali także były premier Wołodymyr Hrojsman oraz byli prezydenci: Leonid Kuczma, Wiktor Juszczenko i Petro Poroszenko.
Wołodymyr Zełenski nie podjął decyzji ws. wizyty w Gdańsku
Szef MSZ Ukrainy oświadczył w niedzielę, że Nawrocki stał się „burzycielem tych pozytywnych osiągnięć, które udało się wypracować w ostatnim czasie”. Sybiha poinformował, że Zełenski nie podjął jeszcze decyzji ws. planowanej wizyty na Konferencji Odbudowy Ukrainy (URC 2026), która odbędzie się w dniach 25-26 czerwca w Gdańsku. Zadeklarował równocześnie, że Ukraina gotowa jest do dialogu. – Wzywamy Polaków do rozwagi i działania drogą dyplomacji. Jesteśmy otwarci na dialog polityczny – powiedział Sybiha.










