Upały dadzą o sobie znać jeszcze w poniedziałek 29 czerwca. Według pięciodniowej prognozy synoptycznej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej temperatura wyniesie wtedy w dzień od 26-27 stopni Celsjusza miejscami na północy i północnym wschodzie, 32 stopnie w centrum do 36 stopni na południowym wschodzie. Lokalnie wystąpić mogą również burze i przelotne opady deszczu.


Zobacz wideo

O tym musisz pamiętać sprawdzając prognozy. Ważny głos eksperta

Koniec upałów w Polsce

Kolejnego dnia na północy i zachodzie nastąpi ochłodzenie. Termometry wskażą tam w dzień od 17-19 stopni. Nieco chłodniej – w porównaniu z poniedziałkiem – będzie również w centrum, gdzie może wystąpić 26 stopni i na południowym wschodzie (do 34 stopni).

Upały zakończą się w całym kraju w środę, kiedy termometry wskażą w dzień od 20 do 25 stopni. Chłodniej będzie miejscami na wybrzeżu i w kotlinach karpackich, gdzie temperatura wyniesie od 17 do 19 stopni.

Prognoza numeryczna IMGW na 10 dni wskazuje, że upałów nie będzie również w czwartek (z wyjątkiem woj. lubelskiego, gdzie termometry wskażą 30 stopni). Podobnie będzie w piątek. Synoptycy przewidują, że wtedy w żadnym województwie temperatura nie przekroczy 30 stopni. Najcieplej będzie w woj. lubelskim i podkarpackim (26-28 stopni). Na przeważającym obszarze kraju termometry wskażą 24-25 stopni.

Uwaga na upały

Zanim nadejdzie ochłodzenie, Ministerstwo Zdrowia rekomenduje, aby zabezpieczyć się przed upałem. W tym celu warto ograniczyć wychodzenie na zewnątrz, zwłaszcza między godziną 15:00 a 18:00. Jeżeli wyjście jest jednak konieczne, należy założyć lekkie i przewiewne ubrania, nakrycie głowy oraz posmarować się kremem z filtrem. Podczas podróży samochodem warto robić częste przerwy. 

„W trakcie dnia zamykaj okna i zasłoń żaluzje. Otwieraj okna dopiero w nocy, kiedy temperatura powietrza nieco się obniży. W ten sposób unikniesz przegrzania mieszkania. Unikaj tłustych, wysokokalorycznych dań i spożywania alkoholu. Upał sprzyja rozwojowi salmonelli, dlatego często i dokładnie myj ręce” – napisało Ministerstwo Zdrowia.

Jeśli odczuwasz zawroty głowy, osłabienie, niepokój, ból głowy lub dotkliwe pragnienie, niezwłocznie zadzwoń na numer alarmowy 112. Jeżeli przyjmujesz leki, skonsultuj z lekarzem ich wpływ na termoregulację. 

Share.
Exit mobile version