W komunikacie opublikowanym w środę na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego przekazano, że „posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego nie odbyło się z powodu braku kworum”. „Pomimo fizycznej obecności w Trybunale Konstytucyjnym, dwoje sędziów – Magdalena Bentkowska i Dariusz Szostek – nie złożyło podpisu na liście obecności” – czytamy.
Magdalena Bentkowska i Dariusz Szostek w wydanym oświadczeniu poinformowali, że nie podpisali listy obecności przy wejściu do sali, deklarując, że podpiszą ją później. „Nie została nam już później okazana do podpisania. Zaś Prezes Święczkowski po jej otrzymaniu stwierdził, iż wskutek bezprawnego przez nas niepodpisania listy Zgromadzenie Ogólne liczy jedynie 9 sędziów i nie może się odbyć” – napisali.
Dwójka sędziów podkreśliła, że nie odmówiła podpisania listy i chciała uczestniczyć w zgromadzeniu. „Nie jest warunkiem prawidłowego posiedzenia podpisanie listy obecności przez sędziów przy wejściu na salę obrad. (…) Odbieramy decyzję Prezesa TK jako pretekst do nieodbycia posiedzenia” – czytamy w oświadczeniu.
„Bogdan Święczkowski trzykrotnie wzywał do opuszczenia sali”
Jak informuje nieoficjalnie dziennikarz RMF FM Tomasz Skory, na posiedzeniu pojawili się także ci sędziowie, którzy nie zostali w kwietniu zaprzysiężeni w obecności prezydenta – Krystian Markiewcz i Marcin Dziurda.
„Bogdan Święczkowski trzykrotnie wzywał do opuszczenia sali osoby, jak mówił, „znajdujące się tu nielegalnie”. Na wezwanie nie zareagowali ani wypraszani w ten sposób sędziowie zaprzysiężeni w Sejmie, ale nie w obecności prezydenta, ani żaden z pozostałych sędziów. Po sprawdzeniu listy obecności, na której nie złożyło podpisów dwoje sędziów, którzy złożyli ślubowania przed prezydentem, prezes Święczkowski stwierdził, że zgromadzeniu brak kworum i opuścił salę” – opisywał Tomasz Skory na RMF24.pl. Z Bogdanem Święczkowskim salę miało wyjść jedynie dwóch innych sędziów.
Zgromadzenie Ogólne tworzą urzędujący sędziowie TK. Do jego zadań należy m.in. uchwalanie projektu dochodów i wydatków Trybunału. Zgromadzenie podejmuje uchwały w obecności co najmniej 2/3 ogólnej liczby sędziów.
Spór wokół sędziów Trybunału Konstytucyjnego
W tej kadencji Sejmu obecna większość przez prawie trzy lata nie obsadzała wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Dopiero w marcu br. Sejm wybrał sześcioro sędziów TK. Byli to sędziowie: Magdalena Bentkowska, Dariusz Szostek, Maciej Taborowski, Marcin Dziurda, Krystian Markiewicz oraz Anna Korwin-Piotrowska.
1 kwietnia sędziowie Szostek i Bentkowska złożyli na zaproszenie prezydenta Karola Nawrockiego ślubowanie w Pałacu Prezydenckim. Przedstawiciele KPRP wskazywali wówczas, że sytuacja czworga pozostałych sędziów jest analizowana. Kilka dni później podczas uroczystości w sejmowej Sali Kolumnowej wszyscy wybrani w marcu przez Sejm sędziowie TK złożyli ślubowanie z formułą, że robią to „wobec prezydenta”. Następnie wszyscy przekazali pisemne roty ślubowań na biurze podawczym Kancelarii Prezydenta RP.
Sędziowie Szostek i Bentkowska tego samego dnia objęli urzędy w TK. Prezes TK Bogdan Święczkowski uważa, że cztery pozostałe osoby nie objęły urzędów, bo wydarzenia w Sejmie z ich udziałem nie może uznać za ślubowanie „wobec prezydenta”.












